ראשי / כתבות / כתבה: ההתפתחות של פוקימון בראי פארק היורה / היטמן

כתבה: ההתפתחות של פוקימון בראי פארק היורה / היטמן

"הקהל משתעמם מכל מה שיש לנו להציע, הוא כל הזמן מחפש משהו רועש יותר, גדול יותר, עם יותר שיניים". זהו הרעיון המרכזי מאחורי "עולם היורה", הסרט החדש והרביעי בסדרת "פארק היורה". דבר זה מאלץ את מנהלי הפארק ליצור היבריד (יצור כלאיים) אשר עונה להגדרה הזו, ושמו: אנדונימוס רקס. לדינוזאור החדש הזה יש מספר מאפיינים חדשים: תבונה כמעט אנושית, את האפשרות לנטרל את חום הגוף שלו, ולהשתמש בהסוואה. כמו כן, הוא גם ניחן ביכולת מולדת לרצוח דינוזואורים אחרים, בני אדם וכל מה שביניהם.

באופן כמעט זהה, זה גם מה שיוצרי "פוקימון" עשו לאחרונה בפעם בראשונה מאז הקמת המותג. משחקי החברה צצו לראשונה אי שם בשנות ה90, וכל מה שהם עשו אז זה להציג לעולם את הרעיון של להיות מאמן, להלחם במאמנים אחרים, ללכוד פוקימונים ולהיות פוקימון מאסטר. זה לבד סחף את כל ילדי העולם, השיג את אפקט ה-וואו הנדרש והפך לתופעה עצומת מימדים. עם חלוף השנים, תרבות המערב הכירה לקהל ריגושים רבים ומוקצנים, מה שאילץ את יוצרי "פוקימון" ליצור את הגרסה שלהם לאנדונימוס רקס. וזה אומר – פוקימונים חזקים יותר, גדולים יותר, בעלי הרבה יותר שיניים. ובמילים אחרות: "התפתחות מגה".

מבחינה זו, ההתפתחות התרבותית של "עולם היורה" היא זהה לזו שקרתה למוצר של "פוקימון". ולראיה, הסרט הראשון של "פארק היורה" הגיע לאחר שנים של ניסיון והתמקצעות מצידו של הבמאי סטיבן ספילברג בסרטים כמו: "מלתעות", "אי.טי", וטרילוגיית "אינדיאנה ג'ונס". הסרט "פארק היורה" היה הראשון מסוגו בכל הנוגע לאפקטים ויזואליים והיה אירוע קולנועי גדול מהחיים. כיום, בעידן המודרני הגדוש בסרטי מדע בדיוני והרפתקאות, אפילו טי-רקס מאיים אינו מספיק כדי לרגש את הקהל. צריך משהו הרבה יותר נשכני.

אם נרצה לראות איך זה בא לידי ביטוי בעולם הפוקימון, נגלה שבמקום הפוקימון האגדי מיוטו, כיום ניתן ללכוד את מגה מיוטו X/Y, כאשר כל אחד מהם אוחז ב15% יותר כוח מזה של המקורי, שהיה גם ככה מפלצתי בפני עצמו. דוגמה נוספת מהמשחקים היא של הפוקימון מגה ראיקוזה, שלא רק שכוחו גדול ב15% מזה של המקור, אלא גם האפשרות לפגוע בו הופכת מסופר אפקטיבית לנורמלית בלבד. השינוי הדרסטי הזה הגיע גם למשחק הקלפים עם פרטים כמו: Lysandre’s Trump, Slowking, Birthday's Pikachu.

לסיכום, מהתבוננות על איך סרטי "פארק היורה" התפתחו בחלוף השנים והיכן הם נמצאים כיום, ניתן ללמוד רבות על הצורה שבה יראה המוצר העתידי של "פוקימון". אומנם זה התחיל אי שם בשנות ה90 בצורה מאוד נאיבית, חדישה ופורצת דרך, אבל בעתיד צפויים להגיע היברידים חדשים שיתפסו גם את מקומן של צורות המגה ויהפכו גם אותן לנחלת העבר, והכל בשם הרצון לרגש, להפתיע ולחדש לקהל שמשתעמם מכל דבר. האם הם יצליחו? אם נשפוט לפי מדד ההנאה, הנוסטלגיה וההצלחה של הסרט החדש של "עולם היורה", זה אכן אפשרי.

https://www.youtube.com/watch?v=boUVFv5Bkxk

9 תגובות

 1. Avatar

  נראה לאן כל הסיפור הזה יגיע, בינתיים נתפלל שהם לא יחשבו על התפתחויות מגה להתפתחויות מגה. (למרות שזה עשוי להיות מגניב)

 2. Avatar

  יפה, אהבתי את הכתבה. אבל איך אתה יודע מהי ההצלחה של הסרט עולם היורה? הוא רק יצא

 3. Avatar
  שחר הצב-סאלמנס, רד לשעבר

  מגניב, ולא ידעתי שיש יותר מסרט אחד לפארק היורה.
  אחלה דרך להביט בשני הדברים הללו.

 4. Avatar

  חחח יפה מאודדד

 5. Avatar

  דיג'ימון
  עבר: התפתחיות
  קצת אחרי העבר: התפתחיות מגה
  הווה: התפתחיות משולבות (שני דיג'ימונים הופכים לאחד)
  פוקימון
  עבר: התפתחויות
  הווה: התפתחיות מגה
  עתיד: התפתחיות משולבות (שני פוקימונים הופכים לאחד)

 6. Avatar

  סיקור אדיר

  או … ורגע…
  זה אומר שבעתיד פוקימונים יהפכו להיות אטרקציות שעשוע שנכחד מהאנושות? O_O
  טוב עדיף לא לחשוב על זה כרגע חח

 7. Avatar

  כתבה מעולה. לא ידעתי שלפארק היורה ופוקימון יש את אותה התפתחות (מבחינת הזמן).

 8. Hit Man

  LB – אני מעדיף קודם לראות מגה למיו, דלפוקס ואחרים ואז לראות עוד התפתחות מגה לכאלה שיש להם כבר אחת.

  Pikalika – ראיתי את הסרט ואפשר לנחש מה תהיה מידת ההצלחה שלו על פי מידת הטיב שלו.

  שחר – תודה.

  LB – זה באמת יכול להיות מגניב!

  ellmik – זו דרך אחת להסתכל על זה חחחחח

  Naruto – האמת היא שזה תקף לכל דבר שנמשך לאורך זמן.

 9. Avatar

  אחלה כתבה מאוד אהבתי!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.