ראשי / כתבות / פוקימון בן 15: עדיין מצליח בכל קנה מידה אפשרי

פוקימון בן 15: עדיין מצליח בכל קנה מידה אפשרי

פוקימון בן 15: עדיין מצליח בכל קנה מידה אפשרי
מאמר מאת צ'רלס סולומון

אחרי 15 שנה, 700 פרקי אנימה ו14 סרטי קולנוע, אש קטצ'אם ומליוני ילדים מסביב לעולם עדיין מנסים לתפוס את כולם!

באפריל 1997 הופיעה הגרסה המונפשת של פוקימון על גבי סמך הטלויזיה היפני. הסדרה התבססה על משחק שהוצג לעולם שנתיים קודם לכן והיא עקבה אחר דמותו של קטצ'אם (סאטושי במקורי) בניסיון שלו להיות מאסטר פוקימון על ידי יצירת צוות לחימה אשר יוכל לגבור על כל מאמן בסדרה של קרבות. באותם זמנים ליוו אותו ברוק חולה האהבה, מיסטי הקשוחה ופיקאצ'ו, העכבר החשמלי.

הסדרה הצליחה ביפן, וכבר ב1999 היא השתלטה על אמריקה. מוצרי פוקימון היו בכל מקום. המוטו היה "לתפוס את כולם" וזה גרם לסרט הראשון בסדרה לגרוף יותר מ85 מיליון דולרים בקופות באמריקה בלבד. אז החדשות עזבו כל התרחשות אחרת והתפנו לדווח על גניבות של קלפי החלפת פוקימונים בבתי הספר לילדים.

כאשר ההיסטריה הגיעה לשיאה, המדיה וחלק נרחב מן האוכלוסיה פשוט שיערו שמדובר בשלב חולף, ובסופו של דבר, המוצר יתמוגג לאיטו. אבל שחקנים, מעריצי האנימה והורים לילדים בגיל היסודי יודעים שהתופעה עדיין כאן – במיוחד לאור המכירות הקיימות.

ג'ייסי סמית', מנהל המכירות של חברת פוקימון הבין לאומית, אומר: "אנשים זוכרים את הפוקימון של שנות ה90 ושנות ה2000 מכיוון שזה היה כל כך גדול. הרבה מהם מאמינים שזה נעלם מן העולם, אבל פוקימון יציבה כבר 15 שנה ברציפות. במהלך הזמן הזה נמכרו כ230 מיליון עותקים ממשחקי הפוקימון ברחבי העולם; מקום שני אחרי "מריו", אשר התחיל עשור מוקדם יותר. המשחקים החדשים של פוקימון לדוגמה, "פוקימון שחור ולבן", מכרו 14 מיליון יחידות. מה גם שבמהלך השנים נמכרו 19 מיליארד חבילות קלפים". זה שני קלפים לכל בן אדם שחי על פני היקום.

האנימה של פוקימון משודרת ב160 מדינות, ומתורגמת ל30 שפות (הערת המחבר: היא משודרת גם בישראל בשפה העברית). עד כה שודרו כ700 פרקים במשך 15 שנה. רק להשוואה, הסדרה "משפחת סימפסון" קיימת 23 עונות והיא הגיעה בפברואר לפרק ה500 שלה.

למרות הביקורת נגד "פוקימון" במתן לגיטימציה להימורים, התנהגות אנטי-מוסלמית ושידול דרוויניסטי, הסדרה והמשחקים עדיין משדרים מושגים מנצחים כמו חברות וספורטיביות. אם מאמן מנצח, זהו אינו נצחון מופלא, אלא רק הדגמה לקשר שלו עם הפוקימונים. בסדרה, אש מעולם לא נותן מקום להתנהגות רעה, ולפעמים הוא מקריב את עצמו ואת התחרותיות שלו על מנת לשמש דוגמה. כמו במקרה ששחרר את באטרפרי על מנת שיוכל לחיות עם בת זוגתו.

פוקימון גם נותן חשיפה לילדים אמריקאים על התרבות האנימציה היפנית. רולנד קלטס, מחבר הספר "יפן-אמריקה: איך תרבות יפנית פלשה לארה"ב", אומר: "פוקימון פרצה את הדרך עבור סדרות אנימה אחרות ועדיין נשארה חזקה. היא הכירה לקהל חדשים, בעיקר ילדים, את מה שנקרא – הסטייל של האנימה: ציור בקו, מראה קיצוני, תמונה דו מימדית ומשולש אסטרטגי של שיווק הכולל: משחקים, אספנות וסיפורים. סדרות כמו "פוקימון" או "דרקון בול זי" משמשות כסם לאנימה, מנגה ותרבות יפנית. ברוב המקרים, אותם ילדים גדלים ומחליטים ללמוד את השפה היפנית, או לוקחים כמה שיעורים פרטיים בנושא".

באוגוסט השנה, 25 מדינות יתחרו באליפות הפוקימון השנתית, שתערך בקונה – הוואי. הסרט ה14 של פוקימון, שודר לאחרונה בערוץ המצוירים והוא צפוי לצאת לDVD בחודש הקרוב. בחורף הקרוב צפויים לצאת הגרסאות החדשות של המשחקים האחרונים – "פוקימון שחור 2 ולבן 2". ויש אתרי משחק און ליין לקלפי החלפה לכל מי שמעוניין ללמוד את המשחק ולשחק בו בזמנו החופשי.

כאשר נשאל לגבי קסם המשיכה של פוקימון, סמית' עונה: "אחת הסיבות שהמוצר כל כך טוב היא שהעולם הוא מאוד עשיר. הרי יש יותר מ640 פוקימונים עכשיו. כך שלכולם יש את המועדף עליהם, או אפילו את קבוצת המועדפים עליהם. העקרון בפוקימון הוא לאסוף, להחליף ולהלחם: ויש לך כעת 640 דרכים לעשות את זה. אתה יכול לאסוף אותם, להחליף אותם עם החברים שלך, או לאמן אותם לקראת לחימה בקרבות הוידאו או בקלפי ההחלפה. אנשים רוצים להשלים את האוסף שלהם. אנשים רוצים למצוא פוקימון אחד חדש אשר יעזור להם".

– – – – –

קישור למאמר המקורי:
http://herocomplex.latimes.com/2012/04/11/pokemon-ash-ketchum/

21 תגובות

 1. Avatar

  נחמד,אני מקווה שדור 5 זה הדור האחרון והאנימה תמות-כשסה יקרה זה היה אחלה יום.
  אני עדין בעצב

 2. Avatar

  מישהו מוכן לעדכן אותי איזה ערוץ בישראל עדיין משדר פוקימון?
  ערוף הילדים שידר את 1-10 בערך, ג'טיקס שידר את 11 ואז הוא הפך לדיסני ששידר את 12. אם יש עדיין שידורים אז איפה?

 3. Avatar

  פוקימון DP מש ודר בדיסני.אחד החלקים שלו שודר בסדיסני.אז החלק האחרון אמור להיות בדיסני.מסיבה כולשהיאת הוא לא שודר בארץ- טוב שכך.

 4. Avatar

  זה שהאתר שלך עדיין רלוונטי כיום אומר הכל…

 5. Hit Man

  monster – אם ההצלחה תמשיך כפי שהיא, אני לא צופה שהדור החמישי יהיה האחרון.

  אורי – אפשר לנסות לברר ושלחתי להם שאלה בדף הפייסבוק שלהם. כעת נותר לחכות.

  נטע – זה באמת ממחיש שגם בישראל התופעה עדיין קיימת ואם אנחנו חלק מהסיבה, אז מעולה.

 6. Avatar

  הי טמן-היוצרים רק חושבים על כסף אז כנראה היה עוד מלא דורות עד שימאס להם. חבל השלא כל העולם לא מבין שפוקימון זה אנימה מפגרת.
  מקווה שיפיקו מן פוקיימון הרפתקאות אנימה משלה-זאת תהיה אחלה אנימה. או שיפיקו מנגה פוקימון ריבורסט- אנימה. גם זאת תהיה אחלה אנימה.
  אבל אני חולם בהקיץ זה לא יקרה אף פעם.

 7. Hit Man

  אני מבין את הצורך שלך בעלילה בוגרת, ריאליסטית ועדכנית יותר ממה שאנימה מספקת כיום. יותר מזה, אני משער שאתה לא לבד ויש עוד אלפים כמוך. אבל יש את מה שנקרא "טובת הכלל" ולפי זה היוצרים של פוקימון פועלים. מה שאומר, שהם צריכים לפנות לקהל צעיר יותר, רחב יותר ומגוון יותר. אני משער שאם היו מנסים לכוון את המוצר לפי הדרישות שלך, יכול מאוד להיות שהוא היה מצליח יותר. אבל באותה מידה, יכול מאוד להיות שהוא היה קורס ולא שורד 15 שנה.

 8. Avatar

  אני לא מבין אם אתה מבוגר איך עדיין אתה אוהב תאנימה שמכונת לגיל צעיר של ילדי בני 8-7.?

 9. Hit Man

  אני אסביר לך את זה בצורה הזו: אני בן אדם מאוד ביקורתי בכל אספקט אחר בחיי, ולכן הותרתי את "פוקימון" כדבר שאני בא אליו בלי עמדה שיפוטית מוקדמת, ולכן יותר קל לי לקבל אותו כפי שהוא.

  אתה לא עושה את אותו הדבר עם דברים שאתה אוהב?

 10. Avatar

  תאמת אין לי מושג. לא ממש הבנתי מה התכוננת במה שאמרת. השתמש בהרבה מילים שאני לא יודע מהם המשמעות שלהם. תסביר במילים פפשוטות שאוכל להבין.

 11. Hit Man

  שאלת אותי איך אני מקבל את המוצר אם אני מבוגר והוא מיועד לילדים בני 7-8, אז אני עונה לך:

  אני מקבל את המוצר כפי שהוא כי אני אוהב את זה. אני לא לוקח אותו באותה רצינות שאני לוקח סרטי קולנוע או סדרות טלוויזיה אחרות שאני רואה. פוקימון זה סוג של נוסטלגיה, מקום מפלט או תחביב עבורי ועבור גולשים רבים.

  לדעתי, זה משהו שכולנו עושים באופן מסוים. גם אתה. הרי יש לך סדרות טלויזיה, סרטי קולנוע ואמני מוסיקה שאתה אוהב, ואתה לא מחפש מה רע בהם. אתה מקבל אותם כפי שהם, לטוב ולרע.

 12. Avatar

  לפוקימון יש עדיין תגית של סדרה לילדים. אם ראית אותה כשהיית קטן ואתה מבקש ממנה להתבגר איתך זה מוזר. כי מה אתה מבקש, הה? דם, מוות? מין? זה מה שיהפוך את הסדרה ל"בוגרת"? הסדרה נחמדה כמו שהיא ואני אישית אוהב אותה.

 13. Hit Man

  לא יכולתי לנסח את זה טוב יותר.

 14. Avatar

  אורי אם היה דם, מוות ומין בפוקימון זה היה מצוין.

 15. Avatar

  למה?

 16. Avatar

  סדרות שיש בהם מין,דם מוות ,אלו אחלה סדרות.

 17. Avatar

  מונסטר – אם אתה שופט סדרה רק על פי כך שאין בה מין, דם ומוות, אז צר לי לאמר לך שהשפיטה שלך פשוט אבסורדית. יש סדרות עם מין, דם ומוות פי 100 מוואן פיס ובליץ' שלא מתקרבות בכלל לפוקימון. העובדה היא שפוקימון היא אחת סדרות האנימה הנצפות ביותר בעולם בקרב ילדים ואחד ממשחקי ה-RPG הטובים ביותר בכל הזמנים. גם אני כמוך הייתי רוצה את האנימה כמו המנגה, אבל זה לא ככה וזה לא כזה נורא.

  כל תגובה שלך גם דומה לתגובה הקודמת שלה ומכאן אפשר להבין שאי אפשר לקחת שום הודעה שלך ברצינות. (הרי איך אפשר לדבר עם הייטר? הוא עיוור על נושא מסויים) ואני אומר לך את זה בתור אדם לאדם, לא בתור צופה אל צופה.

 18. Avatar

  לפוקימון תמיד יהיה מקום חם בלבי, באי קשר לכל דבר שיקרה עם המוצר בעתיד.
  הדעות שלי על האנימה אומנם ברורות ושוללות, אך אולי זו הדרך המתאימה בשביל הצלחת המותג[AKA MONEY MAKING].
  אחת התלונות שלי היא לדוגמה על כך שאש לעולם לא יזכה בליגה עד העונה האחרונה, כי הם חושבים שבמידה ויעשה זאת הדבר ייהפך ללא מעניין, ולמרות שאני אישית לא מסכים וחושב שעם עלילה טובה, יריבים מושקעים[הדבר שהכי רחוק מלהיות קיים בסדרה]ופשוט תכנון עמוק אפשר לעשות זאת לעוד יותר מעניין, אבל אפשר להבין תבחירה בקו המתמשך שבלתי נכשל.
  כשהייתי ילד צפיתי בעונת ג'וטו ולדייק בליגת ג'וטו בהנאה. רק היום כשאני ביקורתי ויודע דבר או שניים על עומק[ככותב], אני מסוגל להתאכזב ממה שראיתי. אני מבין כעת למשל שהקריצו לאש יריב שפגשנו לראשונה בדיוק לפני חמישה פרקים, שהביס אותו עם צוות שכלל דור 3 ביניהם בלייזיקאן שהביס צ'אריזרד שאש מאמן זו עונה שלישית[האימון אולי הגדול מעולם חוץ מפיקצ'ו], ושלא שמענו ונשמע עליו ולו פעם אחת נוספת, ושכל זה בעצם רע. רע לאחד בגילי שמצפה לדברים אחרים. אבל בתור ילד? לא זוכר שהפריע לי. וזה הקהל יעד באמת, ולכן התלונות שלי לפוקי' הם רק בגדר עצב שאני כבר לא יכול ליהנות מאחת האהבות הגדולות שלי.
  אבל יש המון ילדים שצופים עכשיו, ולא אכפת להם שלאש יש שישייה משעממת ומלאת התחלתיים, ולא אכפת להם מצוות רוקט ומאי הזכייה של אש לעולם ומיריבים שלעולם לא נשארים וכו'… הם פשוט נהנים, ומקווה שיעבור להם כמה שיותר לאט.
  אפרופו, באמת חשבתי שבDP יהיה שינוי. הרגיש לי שזה הרגע, אפילו בעונה עם הדור השנוא עליי ביותר. אבל כשפול, אחד היריבים המעניינים אם לא המעניין שבהם עזב, ולאחר שהקריצו לאש יריב עם 2 אגדיים רנדומליים רק כדי שאש לא יזכה, ושטארטוויג מגיע למהירות שמביסה פוקימונים מהירים ממנו בהרבה למרות שהוא בעל סטאט מהירות עלוב וכו' – הבנתי שלא השתנה דבר.
  לגבי המשחקים אני אגב מאוהב בBW, למרות בעייתיות העניין שאתה מסיים משחק ואז צריך סתם לאמן צוות שלם לרמה 70 בלי שום מכון ועלילה בדרך רק כדי לנצח תאליט בכוחם האמיתי ואת האלוף.

 19. Hit Man

  אשמח אם תוכל להפוך את מה שכתבת פה למאמר מסודר, כך נוכל לפרסם אותו בצורה רישמית באתר. ההחלטה היא שלך. רק דע שהדלת פתוחה עבורך. עדכן אותי כשתרצה.

 20. Avatar
  גור שניידר אלעד

  היו מן, התופעה עדין קיימת, אצלכם!

 21. Hit Man

  נכון מאוד 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.