ראשי / מידע / הכיסלצת היומית / הכיסלצת היומית: רבקה חשמלית / מיכאל אלבוים

הכיסלצת היומית: רבקה חשמלית / מיכאל אלבוים

רִבְשָׂה (רבקה+כבשה) ~> צֶמֶרֶם (צמר+מֶה+זרם) ~> חַשְׁמַלוֹר (חשמל+מגדלור)

כשיצא הדור השני של הכיסלצות, משפחת הכבשים החשמליות הזאת הייתה בין האהובות עליי ביותר, וכשחוקרים את השמות שלהן, מגלים דברים מעניינים מאוד.

הכיסלצת הראשונה, Mareep, היא הלחם של מרי (מהשיר למרי הייתה כבשה קטנה), והמילה Sheep (כבשה). מכיוון שהשיר על מרי הוא שיר ילדים אמריקני (והשיר הראשון שהוקלט אי פעם!), העדפתי להשתמש במשהו מהמקורות שלנו. יש לנו אינספור רועות צאן שיכולות להחליף את מרי, ואולי המפורסמת מכולן היא רבקה, ששאבה מים לגמלים של אליעזר. אגב, השם רבקה מגיע מהמילה "מרבק", שזה עגל מפוטם – שם לא רע לכיסלצת. בכל אופן נלחים את רבקה עם כבשה ונקבל רבשה.

הכיסלצת השנייה, Flaafy, היא הלחם של Fluffy (רך, צמרירי) לצד הקול שכבשה עושים (מהה) או AA, סוג הסוללות שכולנו מכירים. התרגום הזמני שלי היה צמרורלה (צמרור+סוללה), אבל כשמחליפים את המילה סוללה בזרם מקבלים הלחם יפה עם המילה צמר, וכך נולד צמרם (והמחמירים יכולים צֶמֶהֶרֶם, כמו כבשה).

הכיסלצת שחותמת את הסדרה היא Ampharos, אמפר לצד Pharos (מגדלור ביוונתי). ביפנית הכיסלצת נקראת denryuu (דרקון חשמלי), אבל חשמלטאה זה שם מסורבל. ניסיתי להלחים את מגדלור עם מילים חשמליות בכל מיני דרכים: זרמגדל (זרם+מגדל), מגדלורֶם (מגדל+זרם), מגדלורעם (+רעם), מגדלורק (+ברק) ומגדלורה (+נורה או מנורה). כולם עובדים טוב באופן מפתיע, אבל תמיד חזרתי לחשמלור המובן והפשוט, כשהמילה חשמל מחליפה את המילה מגדל.

למרי הייתה כבשה קטנה:
https://he.wikipedia.org/wiki/למרי_הייתה_כבשה_קטנה

לעמוד הפייסבוק של מיכאל אלבוים: https://www.facebook.com/Elboim

4 תגובות

 1. IAsh ketchupI

  מגניב! יש עוד דרך ארוכההההה עד סוף דור 8.

 2. Avatar

  עדיין לא הצלחתי להבין למה אתה מתרגם דרקון כנחש, זאת מילה בעברית שמופיעה גם במקורות יהודים

 3. זורוארק

  צמהרם.
  גדול!

 4. Avatar

  אהבתי את השמות, בעיקר את חשמלור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.