ראשי / חדשות / סיקורי כנסים / סיקור כנס דרקוניקון 2014 / גלעד

סיקור כנס דרקוניקון 2014 / גלעד

דרקוניקון 2014 הוא כנס המשחקים של הקיץ. הוא התקיים ב-27 לאוגוסט. הכנס מאופיין בשלל סוגי משחקים – משחקי-תפקידים שולחניים וחיים, משחקי-לוח, טורנירים של משחקי-קלפים, ומשחקי מיניאטורות.

– – – – –

"אתה רוצה לבוא לדרקוניקון?" שאל אותי חבר שלי לקראת סוף השנה שעברה. "דרקוני-מה?" הגבתי בהשתאות, "ספר לי על זה קצת". טוב, אז מסתבר שקיים כנס שנקרא דרקוניקון, שהוא כולו בנושא משחקים, נשמע נחמד. אומנם, אני לא הכי חזק בתחום, אבל בהחלט הנחתי שיהיה נחמד. שאלתי חבר אחר שלי לגבי הכנס, והוא אמר שהוא לא רק יהיה בכנס, אלא הוא גם ינחה. כאן טיפה התבלבלתי, כי ציפיתי שהוא יעביר נושא, אבל הוא ציין שהוא יעביר משחקים, אז הבנתי שלא הבנתי למה אני נכנס, אבל התעלמתי. רק מאוחר יותר, כשהגעתי, הבנתי עד כמה באמת לא הבנתי למה אני נכנס.

אז ביום רביעי (27.8, א' אלול), הארכתי לעצמי את החופש ביום כדי להגיע לכנס שבקושי שמעתי עליו. קודם כל, זה היה הכנס הראשון שעשיתי השתדלות מיוחדת להגיע ממש מוקדם בבוקר אליו, בסוף איחרתי, והגעתי פשוט בבוקר, עדיין די מוקדם, בערך בעשר. אחרי שימוש בטלפון חכם ובמוח חכם לא פחות (אבל למעשה, אף אחד מהם לא היה שלי), הגענו למיקום של הכנס, מתחם צנוע בעל מספר חדרים מרווחים נפרדים ואולם מרכזי. רק קודם כל, האופי של הכנס בכלל לא תאם לציפיות שלי. המקום לא היה עמוס לעייפה כמו כנסים אחרים, ולא היו שם קוספליירים, מלבד אחד שניסה לגייס אנשים לקאסט של משהו שאני לא זוכר מה הוא היה. וגם אני, שבסוף לא ממש לבשתי את הקוספליי שהבאתי, כי הבנתי שזה לא הרעיון של הכנס.

אז הגעתי למתחם. ולפני שהתחיל הכל, ניסיתי לבדוק מה עושים כאן. מתברר שלמעשה מה שעושים כאן זה לשחק, עיקר הדברים היו משחקי תפקידים, והחלק השני היה משחקי שולחן (או רצפה, כל אחד וההעדפות שלו) למיניהם, כמו המתיישבים של קטאן, דומיניון ועוד מגוון רחב שאפילו לא טרחתי לבדוק איך קוראים למשחקים ההם. אז נכון אמרתי שהגעתי מוקדם, אז זה לא היה מדוייק. היום היה מורכב משלושה סבבים, סבב בוקר, סבב אחר הצהריים וסבב ערב. אז חשבתי שלא היה מפוצץ במקום, אבל כשבדקתי לאלו משחקי תפקידים אני יכול להיכנס, הסתבר שכל המקומות לבוקר כבר היו תפוסים, וכל המקומות למשחקי התפקידים בצהריים היו תפוסים, ורק בערב היו מקומות פנויים למשחקי תפקידים, רק לא למשחק תפקידים של "אווטאר" (שהומצא בישראל על ידי חלק מהצוות של הכנס לפני שנה שנתיים) שרציתי להיכנס אליו כי זה נשמע מגניב. אז בסופו של דבר נרשמתי להיכרות של המשחקים החדשים של GMT (אל תשאלו אותי מה זה, בסוף אפילו לא מצאתי את זה) בצהריים, ול"מאחורי הגלימה" שהסתבר בדיעבד שחבר שלי מעביר את המשחק הספציפי הזה.

אז למרות האיחור הלא מאוחר שלי, ניסיתי לעשות את תפקידי כמסקר והלכתי לצפות במשחק תפקידים שהומלץ בסבב הבוקר, "כספת הדרקוליץ'". אם אתם רוצים לדעת את העלילה של המשחק, אתם מוזמנים לחפש בגוגל. המשחק נכתב למען הגרסה החדשה שיצאה למבוכים ודרקונים, גרסה 5, ולמעשה, זאת הסיבה שהביאו אותו, למען הגרסה החדשה שיצאה. אני לא אחווה את דעתי על העלילה עצמה של המשחק, אבל אני בהחלט יכול להגיד שמי שהשתתף במשחק נהנה מאוד. גם אני נהניתי למרות שלא השתתפתי. היו שם שליטי מבוך מוצלחים מאוד שתפעלו כמה קבוצות במקביל באותו מבוך, והחפיפות שנוצרו בין הקבוצות היו מעניינות ומשעשעות.

אחר כך הייתה הפסקה, שבמהלכה ניסיתי משחק תפקידים פתוח ובסיסי שנקרא "הנוטרים" באותו מקום. הרעיון התבסס על דמויות פנטזיה שיוצאות להציל את כדור הארץ. מאוד קל להצטרף, מאוד קל לבנות דמות בסיסית ולשחק, וזה גם מאוד כיף ונחמד, בלי להיתקע הרבה על הפרטים הקטנים. שיחקתי קצת, האמת שעם שליט מבוך יותר מנוסה או יצירתי או זורם היה יכול להיות יותר נחמד, אבל הנחמדות של המשחק גם לגמרי תלויה במשתתפים.

בכל מקרה, הסבב של הצהריים כבר התחיל, ובגלל שלא מצאתי את הדבר ההוא שנרשמתי אליו, החלטתי לבדוק את המשחק שמבוסס על הסדרה של אווטאר. אני חייב להגיד, התרשמתי ביותר. אני ממליץ לכם, במיוחד אם אתם חובבים של הסדרה, בפעם הבאה שיש לכם הזדמנות להשתתף במשחק כזה, תשתתפו. שיטת המשחק עצמה עוד בפיתוח, והמשחקים שמריצים כרגע הם כמו גרסת בטא שנועדה לבדוק ולשפר את המוצר, אז אחרי כל פעם שהם מריצים את המשחק כמה פעמים, כל הצוות יושב ביחד ומתקן ומסדר ומשפץ. אגב, אני שמח להגיד שהבאתי בעצמי כמה הערות והצעות לשיפור.

עוד נקודה חיובית של המשחק, יש אפשרות לשחק גם ללא כשפים, ולמעשה, זה רק הגיוני ביותר מארבעה שחקנים. האמת, שזה היה מאוזן להפליא, בנוסף, גם המשחק עצמו יצא הגיוני במידה שהפליאה אותי, ובאמת שהתרשמתי. רק הרקע שעליו התרחש הסיפור, לדעתי, לא נכון לפי הסדרה, אבל דיברתי גם לגבי זה ואני יכול להגיד שזה אולי אפשרי, אולי, לא זה לא. אבל אני מבין אותם, הם היו צריכים כשפי אוויר. הסיפור עצמו לא היה מסובך, אבל הוא היה מספק ובהחלט עשה את העבודה.

באמצע הסיפור יצאתי כדי למצוא את הדבר שאליו נרשמתי, ולא מצאתי, אבל כן ראיתי אנשים משחקים בכרטיסיות מוכנות באופן ביתי במשחק שנשמע לי כמו קלפים נגד האנושות (cards vs. humanity). אבל הנחתי שזה לא יכול להיות המשחק, כי אין את המשחק הזה בעברית. אז מה מסתבר, שמישהו אדיר תרגם את המשחק הנפלא הזה מאנגלית לעברית, פלוס תוספות אישיות שלו שמתאימות את המשחק גם לחברה הישראלית. זה היה מדהים, שקעתי במשחק הזה להמון זמן, אפילו שלא ממש הייתי מוצלח במשחק. פגשתי גם אנשים טובים מאוד שם.

אחרי הכל, הייתה ספריית משחקים מדהימה, עם כל כך הרבה משחקים וכל כך הרבה שחקנים (הכל יחסית, כן?) ונראה שגם אנשים ששילמו רק על כניסה בלי הרשמה לאירועים קיבלו תמורה מוצלחת לכסף שלהם. כמו כן, לשחקנים התחרותיים יותר היו טורנירים במשך כל היום במשחקי הלוח והשולחן השונים, אני לא השתתפתי ולא נגעתי בכלל כי אני לא מספיק מוצלח בשביל אלו. אני לא שיחקתי הרבה, ואני תמיד מפסיד ב"המתיישבים של קטאן", אני יותר מדי נחמד.

אז בסבב האחרון הייתי במשחק "גלימות- גיבורים ונבלים", משחק בשיטת פיאסקו, שזה למעשה המשחק ששיחקנו. קשה לי להסביר את המשחק, אבל למרות שהנושא היה גיבורי על ונבלי על, לא נגענו בכלל מה הם כוחות העל של כל אחד, וזה בדיוק החלק הכיף. בנינו את הסיפור של הגיבורים שלנו באופן מסוים, ונהנו מכל רגע. הייתה קבוצה טובה של משתתפים, גם המדריך למעשה רק הסביר את החוקים אבל היה שחקן רגיל למעשה. ממש ממש נהנתי, והגענו לדברים שלא תיארתי אפילו שנגיע אליהם. למעשה, שיחקתי כל כך הרבה זמן בישיבה במהלך היום הזה, שכאב לי הישבן בסוף היום, ממש, ואפילו לא היה לי אכפת. ובכלל, אני מקווה להגיע מתי שהוא שוב לדרקוניקון, ולפגוש גם אתכם שם.

רק הערה אחת למארגנים של דרקוניקון. אני יודע שיום אחד הוא כבר עמוס ומעל הראש, אבל זה נראה שמגיעים הרבה אנשים, והמשחקים שמשחקים שם הם מורכבים ומתמשכים ומחייבים, כך שכל משחק לוקח הרבה זמן. אז אולי להרחיב ליותר מיום אחד, או לפתוח עוד טיפה קבוצות, או גם וגם. אני ממש מקווה שבשנה הבאה כבר תוכלו לעשות משהו כזה שיצא טוב.

17 תגובות

 1. שמוליק בעל הנס

  לא שמעתי על זה 😛
  נשמע מעניין…

 2. ראיקווזה ראשוני [לשעבר ראיקווזה]

  חנונים

 3. נראה שהיה שם הרבה אנשים , סיקור מעולה , ארוך אבל מעולה

 4. נשמע מגניב לכל מי שאוהב את דברים האלה

 5. הייתי שם. היה ממש כיף, ממליץ לכולם לבוא פעם הבאה. יש שם א-י-נ-ס-ו-ף משחקים!! לא ידעתי שקיימים כל כך הרבה משחקים..
  מסכים איתך לגבי זה שחייבים לעשות את זה יותר מיום אחד. עד שלומדים משחק מסויים כבר עוברות איזה שעה ומשהו..

 6. נשמע לא רע. אם אני לא אהיה בחו"ל בקיץ הבא, אני אנסה להגיע.

 7. קול! שנה הבאה אני ינסה להגיע!

 8. אה, אז אתה זה שבא והלך במשחק של אוואטאר בצהריים? שהמנחה קצת צעק עלייך באמצע שהפרעת לו 🙂

 9. כן, זה הייתי אני.
  אתה במקרה היית הפיה הבארברי, או מישהו אחר?

 10. הפיה הבארברי? לא יודע למה אתה מתכוון, אני הייתי הכשף אש.

 11. זה ששיחק בתור כשף אדמה היה ברברי בכספת הדרקוליץ' ששתה שיקוי ריחוף. הוא תיאר את התעופה שלו כמו של פיה.

 12. אני גם הייתי שמה… אני הייתי הנוכל שהצטרף לדרקוליץ בכספת וזה ששיחק בקארד אגיינסט יומניטי בצהריים…

 13. יונתן, מי מאלו בקלפים נגד האנושות היית?

 14. נשמע מעניין! זה משחקים שצריך לכתוב בהם? כי אם לא אז זה מתאים לשבת בצהריים כשמשעמם.

 15. תג ירוק, שיער קצוץ, גבוה, חבר של הילד הג'ינג'י הזה

 16. אז לדעתי ישבת ממש משמאלי. איזה כבוד היה לי לשבת מימינך.

 17. יש לי מעט הערות על הסיקור שלך:
  א. אם אתה לא מוצא משהו, בתוכניה עצמה יש מפה, בקופות יכלו להפנות אותך למקום וגם כל איש סגל (שאנחנו יודעים שלא היה אפשרי לזהות אותם וזה חלק מהלקחים של השנה), אני שמח שבכל זאת נהנית ומצאת מה לעשות, פשוט חבל לי שנרשמת למשהו ובסוף לא הגעת אליו.
  ב. אתה בהחלט לא צריך להיות מומחה של משחק כדי להשתתף בטורניר, בעיקר רק להכיר את המשחק ועדיין יש לך סיכוי בחלק מהם, למשל המתיישבים של קטאן, ששיחקו בו אנשים שלא שיחקו המון אבל נהנים מהמשחק ויצא להם לשחק מספר סבבים שבהם הם נהנו, ותכלס, זה מה שחשוב.
  ג. לגבי ההרחבה ליומיים, זה עלה בדיוק הסגל אחרי הכנס אבל אנחנו לא בטוחים שאנחנו עדיין מוכנים למעבר של יומיים, שמצריך המון המון עבודה לוגיסטית, הרבה יותר מכנס של יום אחד, אבל זה ישקל ונראה מה יהיה שנה הבאה.
  ד. אני כמעט ב100% בטוח שהצוות של AvataRPG לא היו חלק מהצוות של הכנס אלא צוות משלהם שבא להנחות כדי להעביר את השיטה לשלב הבא, ואני חושב שהם בשלב דיי מתקדם שאני שמח לראות אותו אישית.
  ה. בכללי, אני שמח שנהנית, מקווה לראותך שנה הבאה גם כן 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.